Tycker du det är jobbigt när din hund drar i kopplet på promenaden? Då är detta kursen för dig!

Många hundar och hundägare har problem med drag i kopplet. Det är varken kul för dig eller din hund om koppelpromenaderna innebär en kamp om åt vilket håll ni ska gå. Att gå i koppel är något som är onaturligt för hundar, men nödvändigt för att hunden ska acceptera i människans miljö. I den här kursen får ni lära er de verktyg och övningar som ni behöver för att kunna fortsätta träna hemma, och för att hunden sedan skall kunna gå fint i koppel trots svårigheter i miljön.
Kursen passar både er som redan har problem med koppeldragande, och till er som vill gå en trevlig kurs i förebyggande syfte. Den praktiska träningen kommer att varvas med teori och vi kommer vara inomhus i en uppvärmd hall.

Mål med kursen:

  • Hunden går fint i kopplet längre sträckor i olika miljöer.
  • Ägaren har fått inspiration och idéer för hur promenaden bäst utformas för att få hundens fulla uppmärksamhet, även när det finns andra störningsmoment i närheten.
  • Att promenaderna blir trivsamma för både ägare och hund.

Krav: Hunden ska vara vaccinerad och vid första kurstillfälle ska vaccinationsintyg medtas.