I lydnad klass 1 ingår 8 olika moment som hunden tillsammans med ägaren ska klara av. Hunden ska kunna utföra ett flertal olika moment både nära föraren och på avstånd. Hunden ska kunna gripa och lämna en apport, samt hoppa över hinder. Momenten sker både med och utan koppel. Samarbetet mellan föraren och hunden är viktigt för att få momenten att fungera och också något som vi i denna kurs lägger stor vikt vid. För att du ska få ut så mycket som möjligt av kursen bör du ha en god grundlydnad sedan tidigare.

Mål med kursen:

  • Kunna utföra de olika momenten som ingår i tävling för lydnads klass 1.
  • Vara redo att börja tävla i lydnad klass 1.

Krav: Hunden ska vara vaccinerad och vid första kurstillfälle ska vaccinationsintyg medtas.

Anmälan sker via: Glädjeklicks hemsida, klicka här för att komma dit och se om någon kurs ligger ute. Finns inte aktuell kurs ute, skicka ett mail till Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den. eller gör dig medlem på sidan för att få information om kursstarter.