Den här kursen är en fortsättningskurs på rallylydnad nybörjare - del 1. Nu när din hund har de grundfärdigheter som är nödvändiga för att klara rallylydnad nybörjare, samt kan flera av de moment/skyltar som ingår är det dags att gå vidare genom att börja bygga kedjor! Du kommer få lära dig hur du bygger upp sekvenser och baklängeskedjar delar av banor, samt få tips på utmanande överträning och störningar!

Mål med kursen:

  • Ägaren ska ha kunskapen att kunna bygga egna banor för att kunna träna på egen hand.
  • Ägaren ska ha kunskapen om hur de ska få flyt genom olika banor genom att bygga kedjor.
  • Ägaren får kunskap i hur överträningen kan gå till.
  • Hunden ska klara av att genomföra en bana tillsammans med sin ägare i löst hängande koppel med 12-15 moment.

Krav: Hunden ska vara vaccinerad och vid första kurstillfälle ska vaccinationsintyg medtas.

Anmälan sker via: Glädjeklicks hemsida, klicka här för att komma dit och se om någon kurs ligger ute. Finns inte aktuell kurs ute, skicka ett mail till Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den. eller gör dig medlem på sidan för att få information om kursstarter.